Zajęcia grupowe

Zajęcia grupowe to jedna z form prowadzenia zajęć nauki i doskonalenia pływania.

Zajęcia grupowe w Szkole Rekin odbywają się przez cały rok szkolny od września do czerwca. Każdy rok podzielony jest zazwyczaj na 3 semestry. W okresie wakacyjnym, ferii zimowych oraz dni wolnych od pracy oraz szkoły zajęcia nie odbywają się. Szczegółowe informacje odnośnie harmonogramu znajdują się w zakładce „harmonogram”.

Jeśli uczeń po opanowaniu podstawowych umiejętności pływania będzie chciał doskonalić swoje umiejętności to oczywiście jest to możliwe w kolejnym semestrze, kolejnym roku.

Zajęcia grupowe odbywają się 1 raz w tygodniu w tym samym dniu tygodnia oraz o tej samej godzinie. Dla tych, którzy chcą aby nauka przebiegała szybciej jest możliwość uczęszczania na zajęcia 2 lub więcej razy w tygodniu. Zajęcia w danej grupie odbywają się cały czas w tym samym składzie (ci sami uczestnicy). Jeśli któryś z uczestników zajęć z pewnych powodów rezygnuje z zajęć, do grupy może dołączyć inna osoba o podobnych umiejętnościach.  Staramy się aby każda grupa była jak najbardziej jednorodna zarówno pod względem wieku uczestników oraz umiejętności, poziomu zaawansowania, co jest bardzo ważne w procesie nauczania.

Komu polecamy uczestnictwo w zajęciach grupowych:

Zajęcia grupowe polecamy dzieciom:

•  których rodzice mogą regularnie przyprowadzać swoje pociechy na zajęcia
  • które uwielbiają kontakt z rówieśnikami
  • które potrafią podporządkować się poleceniom instruktora
  • które lubią rywalizację

Zajęcia grupowe polecamy dorosłym:

• którzy mogą pozwolić sobie na regularne uczestniczenie w zajęciach (stałe godziny pracy, możliwość dostosowania godzin pracy)
  • którzy lubią poznawać nowe osoby i lubią zajęcia w grupie (postępy będą szybsze jak nauka jak zajęcia będą także przyjemnościąJ)

Zalety zajęć grupowych

Co prawda podczas zajęć grupowych instruktor nie może poświęcić całej uwagi jednemu uczniowi tak jak jest to podczas lekcji indywidualnej, jednak zajęcia grupowe mają także zalety:

•  elementy rywalizacji, które mogą przyczynić się do pokonywania swoich słabości
  • podczas zajęć z dziećmi w grupie instruktor ma więcej możliwości na przeprowadzenie zabaw, które ułatwiają i urozmaicają proces nauki pływania

Decydując się na naukę w grupie należy mieć na uwadze, że płatności za kolejne semestry dokonywane są na początku semestru z góry. W przypadku gdy uczestnik nie będzie uczestniczył w zajęciach z powodu choroby lub innych czynników losowych, umożliwiamy odrabianie nieobecność. Uczeń odrabia zajęcia w innej grupie, w innym terminie. Odrabianie nieobecności ma na celu utrzymanie w grupie podobnego poziomu. Niekiedy zdarza się, że grupa zaczyna dzielić się pod względem umiejętności lub jeden z uczestników wolniej lub o wiele szybciej przyswaja kolejne ćwiczenia. W takim przypadku próbujemy znaleźć rozwiązanie na kilka sposobów:

• proponujemy uczestnictwo w dodatkowych zajęciach aby poćwiczyć elementy sprawiające trudności i kontynuować naukę w swojej grupie
  • w skrajnych przypadkach proponujemy zmianę grupy, która ma na celu wyeliminowanie stresu związanego z wolniejszym przyswajaniem nauki pływania od reszty grupy oraz wyćwiczenie
  • w przypadku ucznia, któremu nauka pływania przychodzi z dużą łatwością i w pewnym momencie zaczyna on wyprzedzać pozostałych uczestników, staramy się zaproponować mu przejście do innej grupy , która bardziej odpowiada jego umiejętnością

Liczebność grup szkoleniowych

Liczebność grupy szkoleniowej uzależniona jest od wieku i poziomu zaawansowania uczestników zajęć.

Najmłodsze dzieciaki rozpoczynające przygodę z pływaniem uczą się w grupach max 6 osobowych , jednak bardzo często grupka liczy 4 – 5 dzieciaczków.

Dzieci, które potrafią już samodzielnie utrzymywać się na wodzie, pływać, uczą się w grupach max 8 osobowych.

W grupach dla dorosłych, którzy uczą się od podstaw max liczba uczestników to 6 osób na instruktora.

W grupach doskonalących swoje umiejętności jest to 8 osób.

Warto zajrzeć: