Rehabilitacja w wodzie – jak przebiega i dla kogo jest przeznaczona?

Ćwiczenia w wodzie są ważnym elementem w działaniach obejmujących rehabilitację osób niepełnosprawnych. Takie ćwiczenia w mniejszym stopniu obciążają stawy, poza tym rozwijają siłę mięśni, pomagają zwiększyć zakres ruchowy w stawach, a także zmniejszają ewentualne obrzęki. Rehabilitacja w wodzie może wpływać na poprawę postawy oraz stabilności ciała. Ćwiczenia w wodzie działają relaksująco, dzięki czemu w wielu przypadkach pacjent jest bardziej skłonny do współpracy z fizjoterapeutą. Ponadto dzięki rehabilitacji w wodzie poprawia się praca obiegu krwi, ćwiczenia pomagają również zmniejszyć ból i poprawić koordynację ruchową. Efektem może być też złagodzenie napięcia spastycznego. Taka rehabilitacja jest doskonałą alternatywą w sytuacjach, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na zastosowanie innych form ćwiczeń, jest także dobrym uzupełnieniem innych treningów.

Metody rehabilitacji

W pracy podczas rehabilitacji w wodzie stosuje się różne metody. Jedną z nich jest Hallwick, której przebieg oparty jest na zasadach hydrodynamiki, a także biomechaniki ciała. Takie ćwiczenia pomagają między innymi zmniejszyć napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe, doskonalić chód oraz zwiększyć zakres mobilności. Metoda Watsu opiera się na relaksacji, jej cele są porównywalne z założeniami wcześniej omawianej techniki. Metoda Bad Ragaz Ring Metod pomaga poprawić koordynację, mobilność, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz wzmocnić tułów.

Rehabilitacja w wodzie może być stosowana jako element terapii różnych schorzeń. Należą do nich między innymi mózgowe porażenie dziecięce, wady postawy, bóle kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroba Rotha lub urazy ortopedyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 6 = pięćdziesiąt cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>