Pływanie w piance a pływanie w stroju

Jeśli pływamy raz na jakiś czas lub po prostu traktujemy aktywność w wodzie rekreacyjnie, rzadko zastanawiamy się, jaki strój wybrać. Zwykle wystarcza „tradycyjny” kostium kąpielowy oraz podstawowy sprzęt.

Sytuacja zmienia się, gdy samo pływanie przestaje nam wystarczać. Pływanie jest jednym z elementów triathlonu, czyli dyscypliny sportowej, która składa się z połączenia aż trzech rodzajów aktywności – biegania, jazdy na rowerze i pływania właśnie. Zawody triathlonowe są rozgrywane na różnych dystansach, najczęściej pod gołym niebem. W związku z tym również część pływacka rozgrywana jest na akwenach otwartych. Z tego względu zawodnicy uprawiający triathlon muszą stosować specjalny trening oraz używać odpowiedniego sprzętu.

Zalety pianki

Jednym z takich udogodnień stosowanych przez triathlonistów (lub innych pływaków korzystających z otwartych akwenów) jest specjalna pianka, która zastępuje zwykły strój kąpielowy. Takie rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę – sprawdza się również w niższych temperaturach, ponieważ pianka okrywa większą część ciała.

Nie jest to jednak jedyna cecha, na którą powinni zwrócić uwagę pływacy. Pływanie w piance różni się od pływania w normalnym stroju. Przede wszystkim początek takiego treningu powinien być mniej intensywny, ponieważ wysiłek, który organizm musi włożyć w chłodzenie ciała, wpływa na dalszy przebieg ćwiczeń. Pianka pomaga utrzymać prawidłową pozycję podczas pływania, ale jednocześnie ogranicza ruchy w barkach – dlatego trening w takim stroju wymaga przyzwyczajenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 1 = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>