Dlaczego stosuje się chlor na basenie?

Kiedy po raz pierwszy wybierzemy się na basen, na pewno poczujemy charakterystyczny zapach chloru. Pojawia się pytanie: dlaczego mimo wiedzy, że w nadmiarze chlor jest szkodliwy dla ludzi, dodaje się go do wody w basenach?

Woda w basenie musi być krystalicznie czysta. W wodzie stojącej, a taka jest woda w basenie, wyjątkowo łatwo dochodzi do rozwoju glonów, grzybów i bakterii. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ich obecność jest wyjątkowo niekorzystna, szczególnie dla uczących się pływać dzieci, ponieważ większość z tych mikroorganizmów może wywołać różnego rodzaju niebezpieczne infekcje. Woda, w której znajduje się duża liczba bakterii, glonów i grzybów staje się mętna, powstają w niej różne osady, których nawet najbardziej wydajna pompa filtrująca nie jest w stanie usunąć. Po prostu jest brudna – na pewno w takiej wodzie nikt nie zechciałby pływać. Stąd konieczność stosowania do wody wypełniającej basen chloru.

Dodatek chloru zapewnia właściwy poziom pH wody. Dzięki temu rozwój glonów, bakterii i grzybów zostaje zatrzymany. Zdezynfekowana poprzez dodatek chloru woda jest krystalicznie czysta, pozbawiona jakichkolwiek osadów i chorobotwórczych organizmów. W efekcie pływanie na krytych pływalniach jest nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Tym bardziej, że ilość chloru, z jaką mamy do czynienia na basenie, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Co więcej, przepisy dotyczące czystości wody na basenach są coraz bardziej restrykcyjne. Obecnie woda jest o wiele częściej badana, niż chociażby rok wcześniej, o wiele częściej jest również wymieniana, zaś jej normy czystości bardzo mocno wyśrubowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


jeden + 8 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>