Czym są nawroty i jak się ich nauczyć?

Chcąc w najprostszych słowach podać definicję nawrotu pływackiego, można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to po prostu obrócenie ciała podczas pływania, które pozwala zmienić kierunek. Nawrotu dokonujemy wtedy, kiedy docieramy już do końca basenu i chcąc płynąć dalej, musimy po prostu zawrócić.

Każdy styl pływacki charakteryzuje się swoim własnym nawrotem. Przy wykonywaniu każdego z nich obowiązuje jednak uniwersalna zasada, by nie zwalniać w momencie zbliżania się do ściany. Ułatwia to bowiem bardziej zdecydowane odbicie, a tym samym szybszy i bardziej dynamiczny powrót do płynięcia w przeciwnym kierunku.

Generalnie istnieją 2 typy nawrotów: otwarte i koziołkowe. W dużym uproszczeniu pływak podczas wykonywania nawrotu koziołkowego zmienia kierunek płynięcia wykonując pod wodą przewrót do przodu lub do tyłu, w zależności od rodzaju nawrotu.

Wymienić można 7 podstawowych nawrotów:

w stylu motylkowym (delfinie), wtedy gdy płynie się cały czas delfinem;
ze stylu motylkowego do stylu grzbietowego;
ze stylu grzbietowego do stylu grzbietowego;
ze stylu grzbietowego do klasycznego;
w stylu klasycznym (z żabki do żabki);
ze stylu klasycznego (żabki) do kraula;
w stylu dowolnym (kraulu).
Należy pamiętać, że najpierw powinno się poznać ogólną zasadę wykonania nawrotu otwartego oraz koziołkowego. Gdy to zrobimy, wówczas nauka pozostałych rodzajów nawrotów będzie o wiele prostsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 × = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>